Välkommen med!

Här hittar du alla samlingar, läger och online-sändningar som SLEF arrangerar.

Klicka på evenemangets rubrik för att läsa mer detaljer.

Lördag 20.4 kl. 14:30

Möte

Luthergården, Mariehamn

Lördag 20.4 kl. 18:00

Bön och lovsång

Trefaldighetskyrkan, Vasa

Lördag 20.4 kl. 18:00

Missionssamling, Närpes

Luthergården, Närpes

Lördag 20.4 kl. 18:00

Möte

Hos Dahlbackas, Kronobyvägen 258

Söndag 21.4 kl. 14:00

EvangeliVox, övning och medverkan i kvällsgudstjänst

Purmo kyrka, Purmo

Söndag 21.4 kl. 15:00

Mässa

Heliga hjärtats kapell, Helsingfors

Söndag 21.4 kl. 17:00

Centrumkväll

Evangeliska Centret (EC), Vasa

Måndag 22.4 kl. 9:30

Bönestund

Evangeliska Centret (EC), Vasa

Måndag–fredag 22–26.4

Dagens andakt

Evangeliska Centret (EC), Vasa

Torsdag 25.4 kl. 11:00

Seniordag

Evangeliska Centret (EC), Vasa

Torsdag 25.4 kl. 13:00

Torsdagssamling

Bokcafé Station 1, Jakobstad

Fredag 26.4 kl. 18:00

Tonårsöppet

Evangeliska Centret (EC), Vasa

Fredag 26.4 kl. 18:00

Tonårssamling

Luthergården, Närpes

Lördag 27.4 kl. 9:30

Vårfrukost

Bertby bönehus, Vörå

Lördag 27.4 kl. 18:00

Vårfest, Frönäs

Frönäs bönehus, Övermark

Lördag 27.4 kl. 19:30

STATION 14, UNGDOMSSAMLING

Bennäs Kyrkhem

Söndag 28.4 kl. 14:00

Söndagssamling

Jeppo bönehus, Jeppo

Söndag 28.4 kl. 14:00

Söndagsmöte

Emaus bönehus, Purmo

Söndag 28.4 kl. 15:00

Högmässa

Lutherin kirkko, Åbo

Söndag 28.4 kl. 17:00

GloriaDei-mässa

Evangeliska Centret (EC), Vasa

Måndag 29.4 kl. 9:30

Bönestund

Evangeliska Centret (EC), Vasa

Måndag–tisdag 29–30.4

Dagens andakt

Evangeliska Centret (EC), Vasa

Måndag 29.4 kl. 17:00

Pizzakväll och missionsförsäljning

Koskeby bönehus, Vörå

Måndag 29.4 kl. 18:00

Sångafton

Nykarleby församlingshem, Nykarleby

Tisdag 30.4 kl. 18:00

Valborgsmässosamling

Kyrkbackens församlingshem, Karleby

Tisdag 30.4 kl. 18:00

Valborgsmässosamling

Töjby bykyrka, Närpes

Tisdag 30.4 kl. 19:00

Ungdomssamling

Evangeliska Centret (EC), Vasa

Onsdag 1.5 kl. 18:00

Första maj-samling

Lappfjärds församlingshem, Lappfjärd

Torsdag–fredag 2–3.5

Dagens andakt

Evangeliska Centret (EC), Vasa

Torsdag 2.5 kl. 19:00

Vårauktion, Närpes

Luthergården, Närpes

Lördag 4.5 kl. 9:00

Kvinnofrukost i Ytteresse bönehus

Ytteresse bönehus, Esse

Lördag 4.5 kl. 18:00

Vårfest

Andersby bönehus, Liljendal

Söndag–söndag 5–12.5

Missions-inspirationsresa till Cypern

Cypern

Söndag 5.5 kl. 14:00

Nattvardsgudstjänst

Pensala bönehus, Pensala

Söndag 5.5 kl. 15:00

Mässa

Heliga hjärtats kapell, Helsingfors

Söndag 5.5 kl. 17:00

Centrumkväll

Evangeliska Centret (EC), Vasa

Måndag 6.5 kl. 9:30

Bönestund

Evangeliska Centret (EC), Vasa

Måndag–onsdag 6–8.5

Dagens andakt

Evangeliska Centret (EC), Vasa

Tisdag 7.5 kl. 13:30

Missionsmöte

Emaus bönehus, Purmo

Torsdag 9.5 kl. 17:00

GloriaDei-mässa

Yläsali, Karleby

Torsdag 9.5 kl. 18:00

GloriaDei-mässa

Kyrkostrands församlingshem, Jakobstad

Torsdag 9.5 kl. 18:00

Samling, Närpes

Luthergården, Närpes

Fredag 10.5 kl. 10:00

Dagens andakt

Evangeliska Centret (EC), Vasa

Lördag 11.5 kl. 7:00

Gökottevandring

Rörsunds simstrand, Kålax, Vörå

Lördag 11.5 kl. 11:00

Soppdag, Norrnäs

Norrnäs bönehus, Närpes

Söndag 12.5 kl. 15:00

Högmässa

Lutherin kirkko, Åbo

Söndag 12.5 kl. 17:00

Centrumkväll

Evangeliska Centret (EC), Vasa

Måndag 13.5 kl. 9:30

Bönestund

Evangeliska Centret (EC), Vasa

Måndag–fredag 13–17.5

Dagens andakt

Evangeliska Centret (EC), Vasa

Tisdag 14.5 kl. 19:00

Ungdomssamling

Evangeliska Centret (EC), Vasa

Fredag–lördag 17–18.5

Retreat

Lägerområdet Klippan, Nykarleby

Fredag 17.5 kl. 18:00

Tonårsöppet

Evangeliska Centret (EC), Vasa

Lördag 18.5 kl. 14:00

Vandring

Fjölkoträsket

Lördag 18.5 kl. 18:00

Samling, Öster-Yttermark

Öster-Yttermark bönehus, Närpes

Lördag 18.5 kl. 18:00

STATION 14, UNGDOMSSAMLING

Bennäs Kyrkhem

Söndag 19.5 kl. 12:00

Mässa

Roparnäs kyrka, Vasa

Söndag 19.5 kl. 14:00

Pingstmöte

Emaus bönehus, Purmo

Söndag 19.5 kl. 14:30

EvangeliVox, övning och ”Minns du sången?”

Replot kyrka, Replot

Söndag 19.5 kl. 15:00

Mässa

Heliga hjärtats kapell, Helsingfors

Söndag 19.5 kl. 18:00

Klippan sjunger

Lägerområdet Klippan, Nykarleby

Söndag 19.5 kl. 18:00

Kvällsgudstjänst i Ingå

Taborkyrkan, Västankvarnsvägen 111, Ingå

Måndag 20.5 kl. 9:30

Bönestund

Evangeliska Centret (EC), Vasa

Måndag–fredag 20–24.5

Dagens andakt

Evangeliska Centret (EC), Vasa

Onsdag 22.5 kl. 19:00

Missionscafé

Pensala bönehus, Pensala

Fredag–måndag 24–27.5

Klättringsresa till Sverige med TP och LS

Höga kusten, Sverige

Lördag 25.5 kl. 13:00

Junior (6-12 år)

Evangeliska Centret (EC), Vasa

Lördag 25.5 kl. 13:00

Gemenskapsdag

Evangeliska Centret (EC), Vasa

Söndag 26.5 kl. 14:00

Söndagssamling

Jeppo bönehus, Jeppo

Söndag 26.5 kl. 15:00

Högmässa

Lutherin kirkko, Åbo

Söndag 26.5 kl. 17:00

Centrumkväll

Evangeliska Centret (EC), Vasa

Måndag–fredag 27–31.5

Dagens andakt

Evangeliska Centret (EC), Vasa

Torsdag 30.5 kl. 19:30

möte

Joelsro, Åvist (längs Finnabbavägen)

Söndag 2.6 kl. 15:00

Ordets gudstjänst

Heliga hjärtats kapell, Helsingfors

Måndag–fredag 3–7.6

Dagläger (6–11-åringar)

Evangeliska Centret (EC), Vasa

Måndag–fredag 3–7.6

Dagens andakt

Evangeliska Centret (EC), Vasa

Tisdag–lördag 4–15.6

Skriftskola

Evangeliska Centret (EC), Vasa

Onsdag 5.6 kl. 9:00

Dagläger för barn

Jeppo bönehus, Jeppo

Torsdag 6.6 kl. 9:00

Dagläger för barn

Jeppo bönehus, Jeppo

Lördag–söndag 8–9.6

Evangelifest, Vörå

Vörå kyrka, Vörå

Lördag 8.6 kl. 18:00

Sommarfest

Sommarhemmet, Kronoby

Söndag 9.6 kl. 19:00

Sommarfest

Kållby bönehus, Kållby

Måndag–fredag 10–14.6

Dagens andakt

Evangeliska Centret (EC), Vasa

Söndag–onsdag 16–19.6

Bibel- och familjeläger

Skärgårdsskolan, Houtskär

Måndag–torsdag 17–20.6

Dagens andakt

Evangeliska Centret (EC), Vasa

Tisdag–måndag 18.6–15.7

Safari 24

Fredag 21.6 kl. 19:00

Midsommarvaka

Lägerområdet Klippan, Nykarleby

Söndag 23.6 kl. 14:00

Söndagssamling

Jeppo bönehus, Jeppo

Måndag–onsdag 24–26.6

Miniorläger 1

Lägerområdet Klippan, Nykarleby

Måndag–torsdag 24–27.6

Dagens andakt

Evangeliska Centret (EC), Vasa

Tisdag–torsdag 2–4.7

Juniorläger 1

Lägerområdet Klippan, Nykarleby

Onsdag–fredag 3–5.7

Barnläger

Vårdö bönehus, Vårdö

Lördag–tisdag 6–9.7

Familjeläger 1

Lägerområdet Klippan, Nykarleby

Lördag 6.7 kl. 19:00

Förböns- och lovsångskväll

Emaus bönehus, Purmo

Torsdag–söndag 11–14.7

Familjeläger 2

Lägerområdet Klippan, Nykarleby

Söndag 14.7 kl. 19:00

Sång i sommarkvällen

Pensala bönehus, Pensala

Måndag–torsdag 15–18.7

Familjeläger

Ohtakari lägergård, Lochteå

Tisdag–torsdag 16–18.7

Barnläger

Lägerområdet Fridskär, Närpes

Torsdag–fredag 18–19.7

Barn- och vuxenläger

Lägerområdet Fridskär, Närpes

Torsdag–söndag 18–21.7

Tonårsläger

Lägerområdet Klippan, Nykarleby

Fredag–söndag 19–21.7

Ungdomsläger på Åland

Vårdö bönehus, Vårdö

Lördag 20.7 kl. 19:00

Sommarfest

Jeppo bönehus, Jeppo

Måndag–onsdag 22–24.7

Miniorläger 2

Lägerområdet Klippan, Nykarleby

Fredag–söndag 26–28.7

Ungdomsläger

Lägerområdet Klippan, Nykarleby

Söndag 28.7 kl. 13:00

Volleybollsevenemanget The Smashdown

Lägerområdet Klippan, Nykarleby

Tisdag–torsdag 30.7–1.8

Juniorläger 2

Lägerområdet Klippan, Nykarleby

Söndag 25.8 kl. 14:00

Söndagssamling

Jeppo bönehus, Jeppo

Tisdag 3.9 kl. 12:00

Syföreningsdag

Lägerområdet Klippan, Nykarleby

Fredag–söndag 6–8.9

Kvinnoweekend/stickläger

Lägerområdet Klippan, Nykarleby

Lördag–söndag 7–8.9

Evangelicum, körläger

Evangeliska Centret (EC), Vasa

Söndag 8.9 kl. 13:00

EvangeliVox och Evangelicum samövning

Evangeliska Centret (EC), Vasa

Söndag 8.9 kl. 17:00

GloriaDei-mässa

Yläsali, Karleby

Söndag 15.9 kl. 18:00

GloriaDei-mässa

Kyrkostrands församlingshem, Jakobstad

Söndag 22.9 kl. 18:00

Samling, Närpes

Luthergården, Närpes

Lördag 28.9 kl. 15:00

EvangeliVox, övning

Evangeliska Centret (EC), Vasa

Lördag 28.9 kl. 18:00

Höstfest, Frönäs

Frönäs bönehus, Övermark

Söndag 29.9 kl. 18:00

110-årsfest, Norrnäs

Norrnäs bönehus, Närpes

Söndag 6.10 kl. 18:00

Samling, Närpes

Luthergården, Närpes

Fredag–söndag 11–13.10

Karaweekend

Lägerområdet Klippan, Nykarleby

Lördag 12.10 kl. 11:30

Samövning inför musikmässan Gloria!

Kyrkostrands församlingshem, Jakobstad

Söndag 20.10 kl. 17:00

GloriaDei-mässa

Yläsali, Karleby

Söndag 20.10 kl. 18:00

GloriaDei-mässa

Kyrkostrands församlingshem, Jakobstad

Söndag 20.10 kl. 18:00

Sångafton, Norrnäs

Norrnäs bönehus, Närpes

Söndag 27.10 kl. 14:00

Söndagssamling

Jeppo bönehus, Jeppo

Lördag 9.11 kl. 10:00

Genrep inför musikmässan GLORIA!

Pedersöre kyrka, Pedersöre

Lördag 9.11 kl. 19:00

Musikmässan GLORIA, med körer, band och solister

Pedersöre kyrka, Pedersöre

Söndag 10.11 kl. 17:00

GloriaDei-mässa

Yläsali, Karleby

Söndag 17.11 kl. 18:00

GloriaDei-mässa

Kyrkostrands församlingshem, Jakobstad

Lördag–söndag 23–24.11

Körläger, Ungdomskören Evangelicum

Evangeliska Centret (EC), Vasa

Fredag 6.12 kl. 13:00

Självständighetsauktion

Jeppo församlingshem, Jeppo

Lördag 7.12 kl. 18:00

SLEF:s julkonsert

Nykarleby kyrka, Nykarleby

Söndag 15.12 kl. 17:00

GloriaDei-mässa

Yläsali, Karleby

Torsdag 26.12 kl. 14:00

Julfest

Jeppo bönehus, Jeppo